התחברות לאתר:

איך נוצר ענן?

בשמים רחוק מעלינו מרחפים גופים אפורים גדולים שבעצם, אנו לא יודעים כלום עליהם. היכנסו וקראו על תהליך היווצרותם של העננים, על סוגי העננים השונים וגם דבר אחד שבטוח לא ידעתם על עננים...

אדם חכם שפגשתי...
פעם פגשתי חבר שלי, אדם חכם בצורה יוצאת דופן. החלפנו מילים קצת ואז הוא שאל אותי: אתה יודע איך נוצרים עננים? אמרתי לו: כן. הוא משך בכובעו במבוכה ואמר: אז אתה יכול אולי להסביר לי?
נראה שהרבה אנשים לא יודעים כיצד נוצרים עננים, חשבתי שהגיע הזמן לשפוך אור על התהליך.

איך נוצרים עננים?
אז כל התהליך מתחיל כשחום גורם למי הים התאיידות, כלומר להפוך ממצב צבירה נוזלי לגז. חשוב לדעת שלא מדובר בחום קיצוני: המים יתאדו גם כשהטמפרטורה פושרת.
אם כך, האדים עוזבים את הים, בהמשך פוגשים בשמיים אוויר הקר מהם, ואז הופכים חזרה לנוזל - לטיפות מים. תהליך זה נקרא התעבות. על מנת להמחיש את תופעת ההתעבות נוכל לתת כדוגמה דבר שאנו נתקלים בו יום יום. כשאנו מתקלחים והאדים החמים פוגשים את המראה שקרה מהם (כמו האוויר גבוה מעל הים) הם נקווים בדמות טיפות קטנות על המראה. 
במקרה שלנו הטיפות ממש קטנות מה שמונע מהן ליפול מהשמים ארצה. הטיפות המתעבות בשמיים נוצרות סביב גרגירי אבק קטנים הנמצאים באוויר. למעשה ענן הוא ריכוז של המון טיפות כאלה. 

בכל אופן, למרות שכל העננים נוצרים באופן דומה - לא כל העננים דומים. יש גדולים או לבנים ויש דמויי צמר. תוכלו למצוא גם אפורים או בהירים, כהים ובעוד הרבה צורות שונות. אחד המאפיינים העיקרים של ענן הוא גובהו בשמים, אז בואו נכיר כמה סוגי עננים:

סוגי עננים
 
ענני נוצה – צירוס
עננים אלה גבוהים מאוד. בהערכה מספרית, כ- 15 ק"מ מעל האדמה והם עשויים גושי קרח זעירים. ענני צירוס  נעים בדרך כללבמהירות גבוהה ונישאים ברוחות חזקים בגבהי השמיים.
  
ענני ערמות – קומולוס
עננים בהירים. דומים לפקעות צמר כבשים. עננים נמוכים בהרבה יותר מענני הנוצה כשבסיסם נמצא בגובה 800 מ' מהאדמה, אך ראשם עלול להגיע לקילומטרים אחדים.
 
ענני שכבות – סטרטוס
נמוכים עוד יותר מענני ערמות. פעמים מכסים ענני השכבות במעטה אפור את כל פני השמיים ונראים כשכבה אפורה ואחידה ברקיע.
 
ענני צעיף
עננים אלה הם הנמוכים ביותר והם מכסים לחלוטין את כל פני השמיים.
 
ענני כבשים
עננים נמוכים מענני נוצה. גובהם כשבע-שמונע ק"מ מעל האדמה. שמם העונק להם בעקבות צורתם - כדורים-כדורים - המזכירה עדר של כבשים.
 
ערפל
סוג של ענן הקרוב מאוד לקרקע ומורכב מטיפות מים רבות מאוד. ערפל לרוב גורם לראות לקויה אף עד כדי חוסר יכולת לנהוג, כאשר כמעט ואין רואים קדימה במרחק של מטר או שתיים.

אגב, כדי לזהות ענן תוכלו להעזר במילון העננים המצולם ולגלות בעצמכם את סוגו!

רגע, מה בסוף?
איך שלא הופכים את זה, כל העננים חוזרים חזרה לאוקיינוס בדמות גשם. רוצים לדעת איך? קראו איך נוצר גשם
דבר מעניין נוסף לדעת זה על הקשר המיוחד בין עננים לברקים. ברקים נוצרים אך ורק תחת ענני סערה, תוכלו לקרוא עליהם עוד ולהבין איך נוצר ברק.על מנת לצפות בקישור עליך ללחוץ "אהבתי" או "g+1"


בטוח יש לך פייסבוק.
1. תהיה חבר שלנו וקבל את הדברים הכי שווים בחינם. עידכון אחד לשבוע בממוצע.
2. הצטרף לקבוצת חברי האתר בפייסבוק.
3. עשה לנו "אהבתי"

4. שתף עם החברים איך נוצר ענן?


שים לב! קישורים נוספים שיעניינו אותך:  
איך ענן , איך גשם , איך תחזית , איך מטאורולוגיה , איך פיזיקה , איך מדע , איך הידעת? , איך ענניםאיך נוצרים עננים?
מה זה עננים?
איך מגיעים עננים לשמים?
איזה סוגי עננים יש?
איך מזהים את סוג הענן?מאת חינם בחינם
GoogleFind us on Google+
-